ספרינקלרים

 
הספרינקלר הוא מתז עשן: הוא מתיז מים כאשר האזור מוגן בגלאי עשן, והתבצע גילוי. בדרך כלל מערכת הגנה מעשן מופעלת בשתי דרכים:
 
1.      מערכת אזעקה סטנדרטית.
 
2.      מערכת גילוי עשן המותקנת בנפרד למערכת האזעקה.
 
הגנת עשן במערכת אזעקה
 
מערכת אזעקה עובדת על אינפוטים ואאוטפוטים: אם קורה X, תעשה Y. לדוגמה: אם גלאי הדלת גילה פריצה, תפעיל צופר. באותו אופן, ניתן לשייך את הספרינקלר כתגובה למוצא: אם התבצע גילוי בגלאי העשן, הפעל צופר אחר, או שלח דיווח שקט למוקד, וכד'.
 
ספרינקלרים במערכת גילוי עשן
 
מערכת גילוי עשן עובדת באופן שונה מכך. עיקרון הפעולה הוא אותו עיקרון: שיוך תגובה למוצא, אבל בסמכותה של מערכת גילוי העשן להפעיל אמצעים נוספים למוקד או צופר. אחת מהן היא הספרינקלר. ספרינקלרים במערכת גילוי עשן = צופר במערכת אזעקה! זו התגובה הנפוצה והשכיחה ביותר במערכות האלה. ניתן להגדיר במערכת גילוי העשן שאם גלאי העשן שלה מגלה עשן/אש – שיפעיל ספרינקלר.
 
מהות ההגדרה של הפעלת הספרינקלר
 
במסגרת ההגדרה מאופשר ללקוח/למתקין לקבוע את סוג ההתזה, היקפה, צורתה, וקיבולת המים שיותזו. היופי הוא – שמה שתגדירו למערכת זה מה שהיא תעשה, כמובן בהתאם למגבלות הביצוע של ספרינקלרים שונים. יש לעיין במפרט שלהם לפני שאתם – בתור מתקינים ואפילו בתו לקוחות סופיים – מאפשרים להכניס אותם למערכת שלכם.
 
היכן חשוב שתהיה מערכת גילוי עשן בנוסף למערכת אזעקה רגילה ?
 
באזורים דליקים בהם יש סכנה ממשית לשריפה כמו תחנות דלק, תחנות כוח פחמיות, וכל מקום בו יש עיסוק בחומרי בעירה בהיקף נרחב. בנוסף – אם מדובר באזור בו אסור לעשן מטעמי בטיחות או במסגרת חוק העישון – כדאי שתהיה מערכת כזו, אם כי – כאשר זה נוגע לאכיפה ולא לבטיחות הציבור די להשתמש באמצעי האכיפה הרגילים כמו קנסות או הרחקות של המעשנים. בחדרים בהם יש חולי אסטמה או אנשים שמסוכן להם להיחשף לעשן כמובן שחובה להתקין מערכת כזו.
 
עוד על מערכת גילוי עשן וספרינקלרים
 
יש להכיר מקרוב את המערכת ולשאול את המתקין שלכם כיצד מפעילים את הפונקציות ומשנים בה את ההגדרות. לא כל הגדרה או פונקציה ניתן לשנות, חלק מהן שמורות רק לטכנאי מטעמי בטיחות, אך הכרת תחום סמכותכם מקרוב תסייע לכם לתפעל את המערכת ביעילות.